Yeni İHA kralı: Artık ABD ve Çin değil, Türkiye zirvede!

Türkiye’nin yerli ve milli savunma sanayi atılımında yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde rekor seviyede bir ücret karşılığında Baykar ve Suudi Arabistan arasında imzalanan İHA anlaşmasıyla ilgili..

Yeni İHA kralı: Artık ABD ve Çin değil, Türkiye zirvede!
Yayınlanma: Güncelleme: 99 views

Türkiye’nin yerli ve milli savunma sanayi atılımında yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde rekor seviyede bir ücret karşılığında Baykar ve Suudi Arabistan arasında imzalanan İHA anlaşmasıyla ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Rekor olarak adlandırılan anlaşmanın sadece ülkeye kazandırdı döviz bakımından değil diğer ülkeler ile girdiğimiz savunma sanayi yarışında da ilkleri temsil ettiği öğrenildi. İşte detaylar… Baykar ve Suudi Arabistan arasında imzalanan rekor anlaşma! Ürettikleri yerli ve milli insansız hava ve savaş araçları ile bilinen Baykar’dan çok özel açıklamalar geldi. Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Breaking Defense’e özel açıklamalar yaptı. Yaptığı açıklamada Türkiye’nin dünyadaki konumu, yerli ve milli savunma sanayi hareketinin geleceği ve Türkiye’nin sektörde gösterdiği başarıdan bahsetti. Bunların yanında Baykar ile ilgili açıklamalarda da bulunan Haluk Bayraktar rekor anlaşma ile ilgili bazı bilgileri de gün yüzüne çıkardı. Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar yaptığı açıklamada “Baykar’ın bir buzkıran gibi ilerlediğini ve Krallık ile daha fazla Türk işi için bir yol yarattı” ifadesine yer verdi. Devamında Türkiye’den bir şirketin yanı Baykar’ın Suudi Arabistan ile yaptığı rekor anlaşmanın ardından ASELSAN, ROKETSAN gibi diğer yerli ve milli savunma sanayii şirketlerinin de önünün açıldığını belirtti. Bunlara ek olarak Türkiye’nin yerli ve milli savunma sanayi şirketlerinin yıllardır yürüttükleri Ar-Ge çalışmalarının en sonunda meyvesini aldıklarını, bu meyveleri tüm dünyaya satmaya başlayarak yüklü miktarda döviz kazancı elde ettiklerini belirtti. Son olarak Suudi Arabistan ile imzalanan ve 3 milyar dolar değerindeki anlaşmadan söz eden Haluk Bayraktar, ABD ve Çin’in katıldığı zorlu ihaleyi bir Türk şirketinin kazanması ile birlikte pazardaki söz haklarının daha da arttığına işaret etti. Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri ve Baykar arasında yapılan anlaşma ile insansız hava araçlarına ek olarak onlara uygun mühimmatlar, yer istasyonları ve yer kontrol birimleri gibi ürünlerde satıldı. Ayrıca bunların yanında Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri, Baykar mühendislerinden gerekli eğitim ve sertifikaları da alacak.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.