Yeni bir dönem başlıyor: Türkiye’nin en önemli hedeflerinden biri bu

Tolun için 36 milyon dolarlık ihracat sözleşmesi imzalandı. Bu gelişme çok değerli bir dönemin en önemli işaretlerinden biri. Uzmanlara göre Ankara sadece platform satmıyor, hem yüzlerce milyon dolarlık alt sistem..

Yeni bir dönem başlıyor: Türkiye’nin en önemli hedeflerinden biri bu
Yayınlanma: Güncelleme: 31 views

Tolun için 36 milyon dolarlık ihracat sözleşmesi imzalandı. Bu gelişme çok değerli bir dönemin en önemli işaretlerinden biri. Uzmanlara göre Ankara sadece platform satmıyor, hem yüzlerce milyon dolarlık alt sistem ve füze satışının hem de ilgili ülkeyle uzun yıllar sürecek birlikteliğin temelini atıyor. İşte detaylar…

Geçtiğimiz günlerde ASELSAN imzalı Tolun güdümlü mühimmat için yaklaşık 36 milyon dolarlık ihracat sözleşmesi imzalandı. Uzmanlara göre aslında Türkiye bir platform ihraç ederken arka kapıda yüzlerce milyon dolar değerinde alt sistemlerin satışının da önü açılıyor.

Savunma Sanayii Araştırmacısı Anıl Şahin, Tolun’un ihracatı için dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Yeni bir dönem başlıyor: Türkiye'nin en önemli hedeflerinden biri bu

Yeni bir dönem başlıyor: Türkiye’nin en önemli hedeflerinden biri bu© Akşam tarafından sağlanmıştır

TOLUN SON DERECE STRATEJİK BİR MÜHİMMAT

Şahin, söz konusu mühimmatın son derece stratejik bir ürün olduğundan bahsediyor. Hava araçlarında genellikle silah istasyonunda tek mühimmat taşıyor ve 4 istasyon için de haliyle 4 mühimmat ediyor.

Ancak Tolun ile bu rakam bir anda artıyor ve savaş uçağı 16 adede kadar minyatür bomba yani güncel ismiyle Tolun taşıyabiliyor. Güdümlü olan ve 1 metreye kadar güçlendirilmiş betonu dahi delebilen Tolun’u bu denli çok sayıda taşıyabilmek haliyle çok kritik bir kazanım oluyor.

TÜRK SAVUNMA SANAYİİ ŞİRKETLERİ İÇİN YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR

Tolun için imzalanan ihracat sözleşmesinin aslında çok önemli bir gösterge olduğunun altını çizen Anıl Şahin… Temel olarak, Ankara’nın bir platform sattıktan sonra o platforma yönelik alt sistemler için de kapısı çalınan ilk ülke olduğunu söylüyor.

‘Türkiye’nin en önemli hedeflerinden biri bu zaten… Bir platformu ihraç edip kenara çekilmek yerine o araçla beraber mümkün olan en fazla sayıda alt sistemi ve mühimmatı da satabilmek.’

Yeni bir dönem başlıyor: Türkiye'nin en önemli hedeflerinden biri bu

Yeni bir dönem başlıyor: Türkiye’nin en önemli hedeflerinden biri bu

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.