Trablus Büyükelçisi Yılmaz: Libya’daki kasırgada pek çok yerleşim yeri haritadan silindi

Trablus Büyükelçisi Yılmaz: Libya’daki kasırgada pek çok yerleşim yeri haritadan silindi 12 Eylül 2023 17:34 Dünya Haberleri Libya’da Daniel Kasırgası’nın etkisiyle yaşanan sel felaketinde ölü sayısı 3 bine ulaşırken, bölgeden..

Trablus Büyükelçisi Yılmaz: Libya’daki kasırgada pek çok yerleşim yeri haritadan silindi
Yayınlanma: Güncelleme: 47 views

Trablus Büyükelçisi Yılmaz: Libya’daki kasırgada pek çok yerleşim yeri haritadan silindi

Dünya Haberleri

Libya’da Daniel Kasırgası’nın etkisiyle yaşanan sel felaketinde ölü sayısı 3 bine ulaşırken, bölgeden canlı yayına bağlanan Trablus Büyükelçisi Kenan Yılmaz “Kasırgada çok sayıda köprü ve bent yıkıldı. Pek çok yerleşim yerinin haritadan silindiği söyleniyor” ifadelerini kullandı.

Yunanistan’da 15 kişinin ölümüne neden olan ve Türkiye’yi es geçtikten sonra Libya’yı etkisi altına alan Daniel Kasırgası ülkeyi resmen felakete sürükledi. Ölü sayısının 3 bine ulaştığı Libya’dan canlı yayına bağlanan Trablus Büyükelçisi Kenan Yılmaz, “Kasırgada çok sayıda köprü ve bent yıkıldı. Pek çok yerleşim yerinin haritadan silindiği söyleniyor” ifadelerini kullandı.

Trablus Büyükelçisi Yılmaz: Libya'daki kasırgada pek çok yerleşim yerinin haritadan silindiği söyleniyor

Yunanistan, Türkiye ve Bulgaristan’da onlarca kişinin ölümüne yol açan Daniel Kasırgası, rotası üzerindeki Libya’da da büyük yıkıma neden oldu. Ülkede uluslararası tanınırlığı olmayan Bingazi merkezli yönetimin sağlık bakanlığı, can kaybının bugün itibarıyla 3 bini aştığını açıkladı.

Trablus Büyükelçisi Yılmaz: Libya'daki kasırgada pek çok yerleşim yerinin haritadan silindiği söyleniyor

Akdeniz kıyısındaki Derne taşkından en fazla etkilenen kent olurken, yetkililer kayıp sayısının 10 bine ulaştığını söylüyor. Yaklaşık 100 bin kişinin yaşadığı Derne kentinde iki barajın yıkıldığı ve bölgeyi sular altında bıraktığı bildiriliyor. Ülkede sel felaketi nedeniyle hayatını kaybedenlerin cansız bedenleri toplu cenaze işlemleri için sokaklardan toplandı.

Trablus Büyükelçisi Yılmaz: Libya'daki kasırgada pek çok yerleşim yerinin haritadan silindiği söyleniyorSel felaketinde hayatını kaybedenlerin cansız bedenleri sokaklardan toplandı.

Öte yandan bölgeden canlı yayına bağlanan Trablus Büyükelçisi Kenan Yılmaz yaptığı açıklamada durumun vahametini gözler önüne serdi. Yılmaz, “Kasırgada çok sayıda köprü ve bent yıkıldı. Pek çok yerleşim yerinin haritadan silindiği söyleniyor” dedi.

Trablus Büyükelçisi Yılmaz: Libya'daki kasırgada pek çok yerleşim yeri haritadan silindi

Bölgenin çok ağır yağış aldığını ve bölgenin coğrafi olarak böylesi bir yağışı kaldırabilecek durumda olmadığını kaydeden Yılmaz, Libya’da hayatını kaybedenlerin arasında Türk olup olmadığına yönelik soruya da “Can kayıplarının arasında bir Türk vatandaşının olduğuna dair bize herhangi bir bilgi ulaşmadı. Bize intikal etmesi durumunda bu bilgiyi sizlerle paylaşacağız” yanıtını verdi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.