Hemşirelik Mesleğini Tanıyalım!!! Bilmediklerimiz???

Hemşirelik, birey, aile ve toplum sağlığını koruma ve geliştirmeye odaklanan, ideal sağlık düzeyine ve yaşam kalitesine ulaşmayı hedef edinmiş sağlık hizmetleri sektörüne bağlı bir meslektir.  Hemşireler, hekimlerin vermiş oldukları talimatlar..

Hemşirelik Mesleğini Tanıyalım!!! Bilmediklerimiz???
Yayınlanma: Güncelleme: 45 views

Hemşirelik, birey, aile ve toplum sağlığını koruma ve geliştirmeye odaklanan, ideal sağlık düzeyine ve yaşam kalitesine ulaşmayı hedef edinmiş sağlık hizmetleri sektörüne bağlı bir meslektir.  Hemşireler, hekimlerin vermiş oldukları talimatlar ile bakım sağlamaktadır.

Hemşire Nedir?

Hemşire, üniversitelerin hemşirelik bölümünde eğitim almış kişilerin bu bölümü bitirerek hak kazandıkları bir unvandır. Hemşireler insanlara yardım etmekten hoşnut duyan, sorumluluk duygusu yüksek, düzensiz mesai saatlerine uyum sağlayabilen kişilerdir. Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemizde 250 bini aşkın hemşire bulunmaktadır.

Hemşirelerin Görevleri Nelerdir?

  • Hastaları kabul ederek, muayeneye hazırlamak
  • Hasta bakımını yaparken, solunum, beslenme, boşaltım, hareket ve uygun pozisyon, uyku, dinlenme, uygun giyim, temizlik vb. temel insan ihtiyaçlarını dikkate almak ve uygulama yapmak
  • Acil durumlarda ilk yardım tedavisi uygulamak
  • Hasta için öngörülen tedaviyi uygulamak, takip etmek ve düzenli olarak hastaya verilecek ilaçları temin etmek, enjeksiyon yapmak, serum takmak, ameliyat yaralarını temizlemek, bandajlamak, tansiyon ve vücut ısısını ölçmek
  • Ameliyathanelerde fiziksel ortamı hazırlamak ve ameliyat ekiplerine yardımcı olmak
  • Hastaların durumları hakkında rapor tutmak
  • Anne-çocuk sağlığı ve aile planlaması hizmetlerinin yürütülmesinde, insanların bulaşıcı hastalıklardan korunması ve istatistiki bilgilerin toplanması ve değerlendirilmesi gibi işleri yerine getirmek gibi görevleri bulunmaktadır.

Hemşirelerin Çalışma Ortamları

Hemşirelik mesleğini seçmiş kişiler hastaneler, sağlık ocakları veya özel kliniklerde çalışma imkanı bulmaktadırlar. Doktorlarla düzenli olarak iletişim halinde bulunurlar ve vardiyalı olarak çalışırlar. İnsan sağlığından sorumlu oldukları için çalışma sürecinde algıları açık ve oldukça dikkatli olmalıdırlar.

Hemşirelerin İş Bulma İmkanları

Hemşireler; özel veya resmi tüm sağlık kuruluşlarında servis hemşiresi, servis baş hemşiresi, klinik hemşiresi, ve hastane başhemşiresi olarak görev yaparlar. Hemşirelerin eğitimleri haricinde öğretmenlik eğitimi de almış olanlar sağlık meslek liselerinde ve hemşirelerin yüksek okullarında çalışma imkanı elde ederler.

Hemşireler Günü

Hemşirelik mesleğini yapacak olan kişiler tansiyon aleti, sıcaklık ölçer, EKG aleti, monitör, oksijen tüpü, enjektör, ilaçlar, solüsyon, tüp, sonda, pansuman aletleri, aspiratör ve ameliyatta gerekli diğer alet ve malzemelerin kullanımı hakkında bilgi sahibidirler.  Modern hemşireliğin kurucusu “Florence Nightingale“nin doğum günü olan 12 Mayıs günü her yıl dünyada “Hemşireler Günü” olarak kutlanmaktadır.

Bu yazımızda hemşire nedir, hemşirelik nedir, hemşirelik hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz. Ayrıca hemşire nasıl olunur öğrenmek için hemen TIKLAYIN

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.