RTEÜ’lü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ülgen Aytan, Antarktika Bilim Seferine Katılacak

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ülgen Aytan’ın 2024 yılında düzenlenecek olan Türkiye Antarktika Bilim Seferi-VIII (TAE-8)’e katılacak ekip içerisinde yer alacağı bildirildi. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ)..

RTEÜ’lü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ülgen Aytan, Antarktika Bilim Seferine Katılacak
Yayınlanma: Güncelleme: 50 views
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ülgen Aytan’ın 2024 yılında düzenlenecek olan Türkiye Antarktika Bilim Seferi-VIII (TAE-8)’e katılacak ekip içerisinde yer alacağı bildirildi.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Rektörlüğünden yapılan açıklamada, Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Temel Bilimleri Bölümü Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ülgen Aytan yürütücülüğündeki, “Antarktika Horseshoe Adasında, Plastik Kirliliği Kaynakları ve Risk Analizi” başlıklı projenin 2023 Yılı “KUTUP-1001” çağrısı kapsamında desteklenmeye değer bulunduğu açıklandı.

Proje çerçevesinde, 2024 yılında gerçekleştirilecek olan Türkiye Antarktika Bilim Seferi-VIII (TAE-8) kapsamında plastik kirliliği Horseshoe adasında ilk kez tüm boy grupları göz önünde bulundurularak ekosistemi temsil edecek çevresel matrislerde bütünsel olarak ele alınacağı belirtilen açıklamada, plastiklerin deniz ve göllerde seçilen istasyonların yüzey suları ve sedimentleri ile seçilen sahil bölgeleri sedimentlerinden toplanacağı ve fiziksel ve kimyasal olarak sınıflandırılacak olan plastiklerin ekosistem üzerinde teşkil ettiği olası risklerin kapsamlı olarak değerlendirileceği belirtildi.

Açıklamada, desteklenen proje ile, Türk bilim üs noktasının kirlilik durumunun belirlenerek uzun vadede üsten kaynaklanabilecek kirlenmenin saptanması ve kirliliğin önüne geçilebilmesinin amacının taşındığı kaydedilerek, proje sonuçlarının gelecekteki çevresel değerlendirmeler için temel teşkil edecek olup ayrıca global ölçekte hızla büyüyen bir tehdit olan plastik kirliliğinin Antarktika’da azaltılması ve alınması gereken tedbirler de bilim dünyası ve karar vericilere yol gösterici olacağı ifade edildi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.