Bakan Koca: Aşı Kampanyası Ya Da Kapanma Benzeri Tedbirler Asla Uygulanmayacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türk Tabipler Birliği’nin aşı kullanımına yönelik çağrısına ilişkin açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türk Tabipler Birliği’nin aşı kullanımına yönelik çağrısına ilişkin, “Toplu bir aşı kampanyası..

Bakan Koca: Aşı Kampanyası Ya Da Kapanma Benzeri Tedbirler Asla Uygulanmayacak
Yayınlanma: Güncelleme: 55 views
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türk Tabipler Birliği’nin aşı kullanımına yönelik çağrısına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türk Tabipler Birliği’nin aşı kullanımına yönelik çağrısına ilişkin, “Toplu bir aşı kampanyası ya da kapanma benzeri tedbirler asla uygulanmayacak. Covid-19, artık griple nasıl mücadele ediliyorsa tıpkı öyle mücadele edilecek bir hastalıktır. 85 milyon müsterih olsun” dedi.

Türk Tabipler Birliği’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Adana Erzin Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ersin Mahmutluoğlu’nun, Covid-19 ile uyumlu klinik bulgularla tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiği belirtilerek, Eris varyantına karşı koruyuculuğu yüksek aşıların kullanıma girmesi yönünde çağrı yapıldı.

‘GEREKSİZ BİR İLACI KİM KULLANMAK İSTER’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Koca, “Bilindiği gibi, Erzin Devlet Hastanesi Başhekimimiz Dr. Ersin Mahmutluoğlu’nu yakın bir tarihte kaybettik. Kendisine tekrar Allah’tan rahmet diliyorum. Ne acıdır ki arkadaşımız Dr. Ersin’in vefatı, bilhassa hekimleri üzecek şekilde anılmaya, adeta bir kara propaganda aracı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu propaganda, Eris varyantı sebebiyle, tıpkı salgının başlarındakine benzer, şu an için asla gerçekçi ve gerekli olmayan, bilimsellikten tamamen uzak tedbirlerin uygulanmasına ve aşı kampanyaları başlatılmasına yöneliktir. Her ürünün üreticisi gibi, aşı üreticileri de ürettikleri ürünün daha fazla alıcı bulmasını isteyebilirler. Ama bilim buna bakmıyor! Gereksiz bir ilacı kim kullanmak ister, onu hangi hekim önerebilir? Öneriyorsa, o tıp ahlakına bağlı bir hekim midir? Hastayla ilişkisi dışında, olası başka ilişkileri de akla gelmez mi?” dedi.

‘BOYUN EĞMEYİZ, EĞMEYECEĞİZ’

Bilim adına bilime aykırı girişimlerde bulunanları ve Türkiye’nin gereksiz yere “sosyal bir depresyona” sürüklenmesinde sakınca görmeyenleri bilimin tarafsızlığını, sorumluluğunu üstlenmeye davet eden Koca, “Kim ne derse desin, spekülasyonlardan hareketle, gerçekçi veriler olmadığı halde yapılmayacak olanı yapmayacağız. Sosyal depresyon da büyük bir sağlık sorunudur. Covid-19’la mücadelede, radikal tedbirler almaktan aşı uygulamasına, insanımızın sağlığı için ne gerekiyorsa hepsini, milletçe uyum içinde yaptık. Şimdi gündemde olan küresel ve yerel propaganda, eski tecrübenin haklı endişesinden hareketle bir boyun eğdirme çabasıdır. Boyun eğmeyiz, eğmeyeceğiz. Bu söz konusu bile olamaz. Toplu bir aşı kampanyası ya da kapanma benzeri tedbirler asla uygulanmayacak. Covid-19, artık griple nasıl mücadele ediliyorsa tıpkı öyle mücadele edilecek bir hastalıktır. 85 milyon müsterih olsun” ifadelerini kullandı.

‘MAHMUTOĞLU’NUN COVİD 19 OLMADIĞI ANLAŞILDI’

Koca, Mahmutoğlu’nun adının, etik dışı emel sahiplerinin dilinde olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Kendisinin vefat nedeni çok açıktır. Dr. Ersin Mahmutluoğlu’nun 35 yaşından itibaren kalp yetmezliği rahatsızlığı vardı. Dr. Ersin, bu rahatsızlığına bağlı olarak gelişen hastalıklarıyla birleşen solunum yolu enfeksiyonu sebebiyle hayatını kaybetti. Yapılan 3 ayrı PCR testi sonucunda kendisinin Covid-19 olmadığı anlaşılmıştı. Buna rağmen, bilimsel mantıkla sağlaması yapılmış bir içerik sunuyormuş gibi görünerek, bilimsel karşılığı olmayan bir takım yorumlarda bulunanlar talihsiz bir davranış örneği sergilediler. Bugün konuşulanların ömrü kısa olacak, bilimin sözünün ömrü uzundur. Hekimliğin rengi beyazdır. Bir hekime, kara propaganda yakışmaz. Arkadaşımız Dr. Ersin Mahmutluoğlu adının karıştırıldığı tezvirattan incinmesin, nur içinde yatsın.”

 

Kaynak:Haber Kaynağı

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.