Grip aşısı olalım mı, olmayalım mı?

Grip, her yıl kış aylarında salgınlarla ortaya çıkan, milyonlarca kişiyi yataklara düşüren çok bulaşıcı bir solunum yolları infeksiyonudur. Hastalığın etkeni influenza virüsleridir. Bunların A, B ve C olmak üzere üç..

Grip aşısı olalım mı, olmayalım mı?
Yayınlanma: Güncelleme: 42 views

Grip, her yıl kış aylarında salgınlarla ortaya çıkan, milyonlarca kişiyi yataklara düşüren çok bulaşıcı bir solunum yolları infeksiyonudur.

Hastalığın etkeni influenza virüsleridir. Bunların A, B ve C olmak üzere üç tipi vardır. Her tipin de yüzeylerindeki antijenlere göre pek çok alt tipi bulunur. Daha ağır belirtilere ve dünya çapında salgınlara neden olan A tipi virüslerdir. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, grip hakkında merak edilenleri yanıtladı.

GRİP NASIL BULAŞIR?

Grip, esas olarak hasta kişinin öksürmesi, aksırması sırasında havaya karışan damlacıklar içindeki virüslerin solunmasıyla bulaşır. Hasta kişinin salgıları ile kirlenmiş eşyalar aracılığıyla da bulaşma mümkündür.

GRİP BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hastalık ani olarak üşüme, titreme, yüksek ateş, baş ve kas ağrıları ile başlar. Aşırı bir halsizlik vardır. Ateş ilk 24 saat içinde hızla yükselir, 38-41 arasında 2-3 gün seyreder ve sonra düşmeye başlar. Bazı hastalarda gözlerde kızarma, yanma, ışığa hassasiyet bulunur. Burun akıntısı ve burun tıkanıklığı görülebilir. Birkaç gün sonra da kuru öksürük, göğüs ağrısı gibi şikayetler de ortaya çıkar.Çocuklarda bulantı, kusma ve ishale de rastlanabilir.

GRİBİN KOMPLİKASYONLARI NELERDİR?

Grip hastalığının en çok korkulan komplikasyonu zatürredir. Ateşin 3 günden fazla sürmesi veya düşen ateşin tekrar yükselmesi, öksürük, balgam, morarma, göğüste batar tarzda ağrı ve nefes darlığı zatürre ihtimalini düşündürür. Kesin tanı için akciğer röntgeni gerekir. Grip çocuklarda orta kulak iltihabı ve sinüzite neden olabilir. Altta yatan ciddi bir hastalığı bulunanlarda bunun kötüleşmesi

GRİP KİMLER İÇİN TEHLİKELİ

Grip, küçük çocuklar, yaşlılar, astım ve kronik bronşitliler, kalp ve yüksek tansiyon hastaları ile şeker ve böbrek hastaları için daha tehlikelidir.

GRİPTEN NASIL KORUNULUR?

Gripten korunmanın en iyi yolu grip aşısı olmaktır. Grip aşısı, ekim-kasım aylarında bir kere yapılır. Grip aşısının, aşı yapılan yerde, ateş, ağrı, kızarma dışında ciddi bir yan etkisi yoktur.

Grip aşısının her yıl tekrarlanması gerekir.

GRİP AŞISI NASIL HAZIRLANIR?

Grip aşısı, her yıl bir önceki mevsim en çok rastlanan grip virüslerinin türlerine göre yeniden hazırlanır. Bu amamçla, 80 ülkedeki 110 laboratuardan elde edilen bilgiler, Dünya Sağlık Örgütü’nde toplanarak her yıl ikisi A ve biri B olmak üzere üç değişik virüs grubu belirlenir.

KİMLER GRİP AŞISI OLMALI?

Risk altındaki kişilerin ve topluma giren ve gribe yakalanmak istemeyen herkesin grip aşısı olması gerekir. Ayrıca, doktor, hemşire gibi sağlık personeli ile huzurevlerinde çalışanlar da grip aşısı olmalıdırlar.

KİMLER GRİP AŞISI OLAMAZ?

Grip aşısı yapılacak kişide ateş ve aktif bir infeksiyon hastalığı bulunmamalıdır. Grip aşısı, yumurtaya allerjisi olanlara yapılmamalıdır. Grip aşısı gebelikte yapılabilirse de, doğrusu aşının gebelikten önce uygulanmasıdır.

GRİP AŞISI NE KADAR ETKİLİ?

Grip aşısının etkinliği, aşı içinde bulunan virüs tipleri ile salgına neden olan virüs tipleri arasındaki uygunluğa göre değişir.Grip aşısı ideal şartlarda %70 oranında koruma sağlar.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.