Prof. Dr. Üşümezsoydan flaş Marmara depremi açıklaması!

Prof. Dr. Üşümezsoydan flaş Marmara depremi açıklaması! İstanbulda, büyük bir yıkıma ve 7 üstü beklenen depremi oluşturacak olan fayların artık enerjisini boşalma zamanının geldiği birçok uzman tarafından dile getirilirken Deprem..

Prof. Dr. Üşümezsoydan flaş Marmara depremi açıklaması!
Yayınlanma: Güncelleme: 47 views

Prof. Dr. Üşümezsoydan flaş Marmara depremi açıklaması!

İstanbulda, büyük bir yıkıma ve 7 üstü beklenen depremi oluşturacak olan fayların artık enerjisini boşalma zamanının geldiği birçok uzman tarafından dile getirilirken Deprem Bilimci Prof. Dr. Şener Üşümezsoy bu zamana kadar gelen bilgilerin çürütüldüğünü söyledi.

ENERJİ BİRİKİMİ OLMADIĞINI SÖYLEDİİHAda yer alan habere göre Prof. Dr. Üşümezsoy, özellikle “250 yılda bir Marmarada büyük deprem oluyor” söyleminin 2 büyük deprem ile birlikte enerjisini 250 yıl beklemeden boşalttığını, 170 kilometrelik Marmara hattında ise aktarıldığı gibi bir enerji birikimin olmadığını söyledi.

İDDİALAR GERÇEKTEN UZAK

İstanbul Beykent Üniversitesi, 2023-2024 akademik açılış töreninde açış dersini veren Deprem Bilimci Prof. Dr. Şener Üşümezsoy beklenen İstanbul Depremi ile ilgili çarpıcı bilgilendirmelerde bulundu. Prof. Dr. Üşümezsoy, İstanbulda sürekli korkunun dolaştığını fakat 1999dan beri yerbilimlerinin ortaya koyduğu modellerin gerçeklikten uzak olduğunu söyledi.

“7 VE ÜZERİ DEPREM OLMAYACAK”

“Deprem ile ilgili yerbilimciler tarafından üretilen her model bir sonraki yine kendilerinin yaptığı modeli çürütüyordu” diyen Prof. Dr. Şener Üşümezsoy 7 ve üstü beklenen depremin olmayacağına dair ifadesini şu sözlerle açıkladı:

“Dendi ki Marmara Denizinde, 1912de batı ucunda Sarozda bir deprem olmuş ama o Marmara denizine girmemiş Gaziköyde kalmış. Diğer tarafta ise 1999da deprem oldu Körfezde. O da Osmangazi Köprüsünden daha batıya doğru Marmaraya girmedi. O yüzden Marmara boydan boya risk altında. Bu bir söylem. Ama malumat değil. Bilinç hiç değil.

Bu söylemin getirdiği ikinci söylem ise, 1766dan beri deprem olmamış bundan evvel de 1509da olmuştu; demek ki Marmarada 250 yılda bir deprem oluyor. O halde Marmara boydan boya 250 yıldan beri stres altında. 1766dan beri Marmarada İstanbulda deprem olmamış diyorlar ama 1894te olan deprem 1766dan daha büyük. Yani 250 yılda bir deprem oluyor söylemi bu 1894 depremi ile çürütülüyor. 1894te Yalova Çınarcık kıyısında deprem olmuş ve bütün İstanbulu etkilemiş.”

“Saroz Körfezinde 1912 depremi Marmaraya girmemiş yani fay Marmarada kırılmamış deniyordu. O yüzden Marmarada kırılacak deniliyordu oysa 1912 fayı Tekirdağlıları korkutan, Tekirdağda deprem yapacağı söylenen 60 kilometrelik fay 1912de kırılmış. Bu fay bundan önce 1766da kırılmıştı. Böylelikle Marmarada 1766dan beri deprem olmamış tezini iki tane büyük deprem çürütüyor.

1912de Tekirdağ Silivrideki fay kırılmış, 1894te Yalova Çınarcık çukurunun güneyindeki fay kırılmış. Demek ki Marmarada 1766dan beri kırılmamış, Marmara boydan boya stres yüklü tezi çöküyor. Niye, fay kırıldığı zaman stres boşalır, boşaldığı zaman da artık o fayda yeniden stres birikmesi gerekir. Demek ki 170 kilometrelik Marmaranın 60 kilometrelik doğu kesimi 1894 depreminde kırılmış, 60 kilometrelik batı kesimi ise Tekirdağ Silivri çukurundaki 1912de kırılmış. O halde 1766dan beri kırılmamış denilen faylar, 1894te ve 1912de kırılmış.”

“TEK RİSK KUMBURGAZ ÇUKURUNDA”

Tek riskin Kumburgaz Çukurunda olduğunu orada da en fazla 6-6 buçuk arası bir deprem oluşabileceğini aktaran Üşümezsoy, “Marmarada kırılmayan bir kesim orta sırt dediğimiz Silivri -Büyükçekmece -Florya arasında kalan 50 kilometrelik bir kesim var. Orası 7lik deprem yapar en fazla deniliyordu. Oysa o faya da baktığımız zaman Kumburgaz Çukurunda bir 20-30 kilometrelik bir fay var, ama ondan sonra bir daha Avcılar karşısında Büyükçekmece ve Küçükçekmece arasında bir fay yok. O adalar fayının devamı.

Bu durumda Kumburgaz Çukurundaki fayın da Silivri ile Kumburgaz arasındaki 20 kilometrelik bir fay uzanıyor ve buradaki deprem 6 ile 6 buçuk arasında olabilir. 5,7lik deprem de burada olmuştu ters fay olarak. Ama sürekli söylenen noktada 50 kilometrelik fay var. 7lik deprem yapar denilen yerde eğer kabul ettikleri gibi yaklaşsak da Büyükçekmece, Florya ve Silivri arasındaki fayın iki tane 50 kilometrelik mesafenin ortasında 10 kilometrelik boş fay olmayan bir bölüm var. Bu yüzden de buradaki 2 fay birlikte kırılmaz, ayrıca bu fayların Avcılar karşısındaki sırtı kestiği denilen fay aslında Adalar fayının devamı” diye konuşarak sözlerini sonlandırdı.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.