TÜİK, Eylül Ayı Enflasyon Verilerini Açıkladı

TÜRKİYE İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayında tüketici enflasyonunun yıllık yüzde 61,53, aylık yüzde 4,75 olduğunu açıkladı. TÜİK, Eylül 2023 dönemine ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre tüketici enflasyonuna işaret eden..

TÜİK, Eylül Ayı Enflasyon Verilerini Açıkladı
Yayınlanma: Güncelleme: 51 views
TÜRKİYE İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayında tüketici enflasyonunun yıllık yüzde 61,53, aylık yüzde 4,75 olduğunu açıkladı.

TÜİK, Eylül 2023 dönemine ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre tüketici enflasyonuna işaret eden tüketici fiyat endeksi (TÜFE), eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 4,75, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 49,86, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 61,53 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 55,30 arttı.

EĞİTİM HARCAMALARI YÜZDE 30,27 ARTTI

Bir önceki yılın aynı ayına göre, en az artış gösteren ana grup yüzde 20,16 ile konut olurken; bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup yüzde 92,48 ile lokanta ve oteller oldu. Bir önceki aya göre, en az artış gösteren ana grup yüzde 2,59 ile giyim ve ayakkabı, artışın en yüksek olduğu ana grup yüzde 30,27 ile eğitim olarak gerçekleşti.

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE’deki değişim, eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 5,06, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 67,22 olarak gerçekleşti.

ÜRETİCİ ENFLASYONU YILLIK YÜZDE 47,44

Üretici enflasyonuna işaret eden yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) de eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 3,40, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 36,06, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 47,44 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 65,55 artış gösterdi.

FOTOĞRAFLI

Tüik, Eylül Ayı Enflasyon Verilerini Açıkladı

 

Kaynak:Haber Kaynağı

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.