Emeklilerin 2024 maaşları belli! İşte uzman isimden emekli aylığı hesaplama rehberi

2024 yılında emekli aylıklarında yaşanan son değişiklikler merak konusu olmaya devam ediyor. Emeklilerin Ocak ayında aldıkları aylıkların ardından yapılan enflasyon farkı düzenlemesi, birçok kişinin hesap yapmasına neden oldu. Özellikle emekliler,..

Emeklilerin 2024 maaşları belli! İşte uzman isimden emekli aylığı hesaplama rehberi
Yayınlanma: Güncelleme: 8 views

2024 yılında emekli aylıklarında yaşanan son değişiklikler merak konusu olmaya devam ediyor. Emeklilerin Ocak ayında aldıkları aylıkların ardından yapılan enflasyon farkı düzenlemesi, birçok kişinin hesap yapmasına neden oldu. Özellikle emekliler, maaşlarının ne kadar arttığını ve net tutarı öğrenmek istiyorlar. SGK Uzmanı Dilek Ete maaşına hesaplamak isteyenlere formülü verdi.

Yeni yıla girdiğimiz bu günlerde, emekliler için 2024 yılı aylık hesaplamaları ve beklenen düzenlemeler merak konusu haline geldi.

SGK Uzmanı Dilek Ete zamlı emekli maaşını hesaplamak için gerekli formülü vererek emekli vatandaşlara uyarılarda bulundu:

“Bu yıl emeklilerin yılı olacak denildiğinde, böyle her hafta da bir zam olacağını düşünmemiştim. Fakat illaki ek bir düzenleme yapılacağını bekliyordum.

Mart yerel seçimlere kadar bu hesaplamalar bitmez. Bitmemesi de gerekiyor. Çünkü enflasyon farkı dahil hepsi gerçeklikten uzak rakamlar, bu nedenle ek bir düzenlemenin mutlaka yapılması gerekiyor.

Şimdiye kadar yapılan zam ile alın kalem kağıdı elinize hesap yapıyoruz. Öncelikle bilmeniz gerekiyor ki Ocak 2024’te adınıza yatan emekli aylığında sadece %37.57 enflasyon farkı var.

Yani %49.25 henüz aylıklara yansımadı. Peki aylığımızı nasıl hesaplayacağız?

Hesaplaması zor değil, sadece ne kadar aylık aldığınızı öğrenmek zor. Çünkü kafa karışıklığı için mevzuat her şeyi yapmış.

Emekli aylığında kök aylık, ek ödeme, sağlık kesintisi gibi birçok madde işin içine girince emekli bankaya yatan emekli aylığı tutarından gerçek rakama bir türlü ulaşamıyor. Belki fayda sağlarım diye kısaca yazmak istedim.

Öncelikle E-Devlete girin ve arama motoruna “Emekli aylığınız” yazın.

SSK ise 4a Emekli Aylık Bilgisi

Bağkur ise 4b Emekli Aylık Bilgisi

Emekli Sandığı ise 4c Emekli Aylık Bilgisi yazın.

Çıkan ekranda Ocak ayında adınıza yatan Aylık Tutarını yazın, ardından hesaplama başlıyor!!

Emekli aylık bilgisi rakamını 1,375 rakamına bölün ve çıkan rakamı 1,4925 ile çarpın. Bu çıkan emekli aylığınızdır.

Bulduğunuz emekli aylığı üzerine %4 ek ödeme rakamını ekleyin. Ek ödeme eski vergi iadesidir ve bütün emekliler alır. Bu bulduğunuz ek ödeme ile yukarıda bulduğunuz Şubat ayı emekli aylığınızı toplayın.

Bundan sonra alacağınız aylık bu rakam olacaktır. Eğer bulduğunuz rakam 10.000 TL altındaysa her ay Hazineden emekli aylığınız 10.000 TL’ye tamamlanır.

Örnek: Ocak ayında aldığınız aylık e-devlette 10.000 TL olsun.

10.000 / 1,375 = 7.272,72 TL zamsız maaşınızdır.

7.272,72 * 1,4925 = 10.854,54 TL Zamlı maaşınızdır.

Bu rakamın %4’ünü de maaşa eklersek, 10.854,54 * 1,04 = 11.288,72 TL alacağınız net maaş olacaktır.

Bu arada Mart 2024 seçim öncesi en düşük aylık başta olmak üzere tüm emeklilere ses yükseltmeye birlik içinde devam ederlerse, ek zam verileceğine yürekten inanıyorum.”

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.