Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın katılımıyla düzenlenen ve 17-19 Ocak 2024 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilen 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu Çalıştayı tamamlandı.     Çalıştaya, Memur-Sen..

Yayınlanma: Güncelleme: 0 views

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın katılımıyla düzenlenen ve 17-19 Ocak 2024 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilen 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu Çalıştayı tamamlandı.

 

 

Çalıştaya, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın yanı sıra: Memur-Sen Yönetim Kurulu üyeleri, Konfederasyon bünyesindeki sendikaların genel başkanları ile alanında uzman akademisyenler ve hukukçular katıldı.46881

4688calistay32010 yılında Memur-Sen’in iradesi ve öncülüğünde uygulamaya konulan ve dönemin şartlarına göre pek çok yeniliği değişikliği beraberinde getiren 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun artık kamu görevlilerinin ve emeklilerinin sorunlarını çözme noktasında yetersiz kaldığı bilinmektedir.

4688calistay1Memur-Sen, 4688 sayılı Kanun’un revize edilmesi ve evrensel ilkelere uyumlu hale getirilmesi için 7. Dönem Toplu Sözleşme’de konuyu “Toplantı Tutanağı” ile kayıt altına almıştı.

Bu itibarla alanında uzman akademisyen ve hukukçuların katılımıyla 4688 sayılı Kanun’un evrensel ilkeler ışığında yeniden ele alınması ve ihtiyacı karşılayacak şekilde revize edilmesine katkı sağlamak, yön vermek amacıyla düzenlenen 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu Çalıştayı gerçekleştirildi.

4688calistay2Çalıştayda özellikle işçi ve kamu görevlileri sendikaları arasında mevzuattan kaynaklı farklı uygulamaların yol açtığı adaletsizlikler masaya yatırıldı.

Alanında uzman isimlerce, Türkiye’deki kamu görevlileri sendikacılığı mevzuatının dünyadaki örnekleriyle; grev hakkı, örgütlenme özgürlüğü, kapsamı, süresi ve işleyişi başta olmak üzere tüm yönleriyle kıyaslanarak tartışıldığı çalıştayda on ayrı başlıkta rapor sunumu gerçekleşti ve müzakereler yapıldı.

4688calistay4Çalıştay, önümüzdeki günlerde yayımlanacak ve 4688 sayılı Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun tadili için kapsamlı çözüm önerilerini barındıracak bir rapor seti ile de kayıt altına alınacak. 4688

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.