Rize Sağlık-sen Başkanı YILMAZ Sağlık çalışanlarının talepleri Sağlık Sen’in talebidir.

Vardiya (Nöbet) 24 saat veya 16 saat ne kazandırır? ne kaybettirir? Sağlık Çalışanlarının mesaisi 08:00 – 05:00 değildir. 7/24 diye dillendirilen, vardiya & nöbet şeklinde farklılık arz etmektedir. 24 saat..

Rize Sağlık-sen Başkanı YILMAZ Sağlık çalışanlarının talepleri Sağlık Sen’in talebidir.
Yayınlanma: Güncelleme: 11 views
Vardiya (Nöbet)
24 saat veya 16 saat ne kazandırır? ne kaybettirir?
Sağlık Çalışanlarının mesaisi 08:00 – 05:00 değildir.
7/24 diye dillendirilen, vardiya & nöbet şeklinde farklılık arz etmektedir.
24 saat nöbetlerin sonrası kullanılan izinleri uzun çalışma süresi istirahat ile yorgunlukları telafi ederken, 24 saat sürekliliğin de kendi içinde zorlukları vardır..
Nöbetleri ile mesaisi dolan kişilerin mesai fazlasına zorlanmaması, nöbet ücretlerinin teşvik edici olması ile gönüllülerinin olacağı, sahanın memnuniyeti ile sorunların çözümü kendiliğinden olacaktır. Nöbet ücretleri nasıl teşvik edici olacaktır? Nöbet ücretlerinin artırılması teşviki meydana getirecektir.
16 saat çalışma süresi çalışanların lehine görünse de, gün aşırı mesaiye gelmek zorunda kalan sağlık çalışanları için bıktırıcı olmaktadır. Nöbetleri yanında mesailer, çalışanları eşine, çocuğuna, yakınlarına ve sosyal hayatına zaman ayıramaz hale getirmektedir.
Hiç değilse! Cumartesi, pazar ve tatil olan bayram günlerinde 24 saat nöbetleri ile servislerin işleyişi ve çalışanların daha motive olacakları sisteme geçilmelidir.
Personelin az olduğu bugüne kadar ki dönemlerde, en az 12 & 13 adet 24 saat nöbet tutan sağlık çalışanlarının işleyişin devamı konusunda bilgileri alınmalıdır.
Vardiya, diğer adıyla nöbet sağlıkta hudutları beklemek kadar kutsal ise her bir sağlık çalışanı bir Mehmet’tir.
Bu konuyla ilgili muhataplarımız; İl Sağlık Müdürlüğü ve hastane idareleri ile görüşmelerimiz sürüyor. İnşallah kazanan Sağlık Çalışanlarımız olacaktır.
Sağlık çalışanlarının talepleri Sağlık Sen’in talebidir.
Sağlık Sen Rize Şube Başkanı

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.